Правильна поведінка водія під час грози

Правильна поведінка водія під час грози

В осінні місяці ми часто стаємо свідками гроз зі шквалистим вітром і блискавками. Блискавка, звичайно, вражає і лякає. Але в більшості випадків вона не є небезпечною для автолюбителів. Правда, щоб знизити ризики під час грози, потрібно виконувати ряд рекомендацій. А чи небезпечна гроза для кабріолетів, трейлерів-автобудинків і велосипедистів? Ми узагальнили основні види транспорту, для того щоб дати єдині рекомендації для поїздок під час грози.

Блискавка з незапам'ятних часів вражає нас своїм виглядом. Але для більшості з нас це одночасно і страшне видовище природи, яке сильно лякає. Однак якщо гроза застала вас в автомобілі, в якому ви рухаєтеся, вам нема чого боятися блискавок. Справа в тому, що якщо блискавка потрапить у вашу машину, нічого страшного не станеться, оскільки кузов машини буде, як клітина Фарадея, відводити сильний електричний розряд в землю.

Захист від блискавки в автомобілі

Під час грози закрийте всі вікна і люк на даху. Приберіть зовнішню антену (при наявності). Якщо вам потрібно припаркувати автомобіль під час грози, постарайтеся не залишати машину під деревами, під відкритими навісами і рекламними конструкціями. При можливості припаркуйте її в закритому приміщенні.

Якщо під час грози ви перебуваєте всередині машини, не чіпайте металеві деталі, які стикаються з кузовом автомобіля. На щастя, всі сучасні автомобілі всередині оброблені великою кількістю пластикових елементів, що захищають водія і пасажирів від металевих деталей.

Якщо все-таки якимось дивом блискавка влучила в ваш автомобіль (подібне трапляється дуже рідко), не панікуйте. Так, звичайно, яскравий спалах може вас неабияк налякати. Також яскраве світло може сильно засліпити вас. Тому якщо блискавка вдарила в автомобіль на ходу, ви повинні якомога швидше зупинити автомобіль на узбіччі. На жаль, через удар блискавки кузов автомобіля може бути пошкоджений.

Наприклад, лабораторні тести показали, що імітація розряду блискавки, спрямованої на кузов будь-якого автомобіля, приводила до пошкодження лакофарбового покриття, на якому було видно сліди сильного нагріву. Також найбільш уразливі шини автомобіля, які через потрапляння блискавки можуть розплавитися.

Чи захищає кабріолет від блискавки?

Як тільки ви почали чути здалеку гуркіт грому, або хмари на небі явно натякають на грозу, в разі якщо ви рухаєтеся за кермом кабріолета, терміново закрийте складний дах. Тобто ви повинні закрити дах при перших же ознаках грози. Із закритим дахом ваша машина, також як і звичайний автомобіль, перетвориться в клітку Фарадея.

Справа в тому, що у будь-якого кабріолета в конструкції даху, є металеві решітки, які в разі потрапляння блискавки в автомобіль відведуть електричний розряд, розсіявши його по кузову і пустивши потім в землю. Також, як клітина Фарадея, працює і рамка лобового скла, рамка бічних дзеркал і механізм складання даху.

До речі, вчені в лабораторії не раз тестували кабріолети, імітуючи попадання в машину блискавки.
 
Так, під час тестів було встановлено, що при попаданні блискавки в кабріолет водій і пасажири залишаться неушкодженими. Правда, якщо кабріолет оснащений м'яким тканинним дахом, то від розряду блискавки дах може бути пошкоджено високою температурою. Варто зазначити, що на сьогоднішній день в світі немає жодного зафіксованого випадку травмування водія і пасажирів в результаті попадання в автомобіль блискавки. У тому числі немає даних про тяжкі наслідки при попаданні блискавки в кабріолет.

Чи в безпеці знаходяться пасажири і водій, які в грозу їдуть в автобудинку?

Зовнішня оболонка з алюмінію або пластикова обшивка на металевому каркасі також діють, як клітина Фарадея. Тому перебувати всередині Автодому під час грози цілком безпечно. У гіршому випадку, якщо кузов автобудинку оснащений пластиковими панелями (як правило, кузов автодомів обшивається скловолокном), він може пошкодитися при попаданні блискавки.

Якщо ви перебуваєте в кемпері і наближається гроза, то ви повинні закрити всі відкриті вікна в автобудинку, складаний дах і будь-які відкриті ніші. Якщо у вашому кемпері в цей момент працює посудомийна машина, її необхідно відключити. Якщо під час грози ви перебуваєте на парковці, призначеній для автобудинків і до вашого Кемпера протягнуть електричний провід, за яким в автобудинок надходить напруга, то вам слід відключити подачу в кемпер електрики.
Крім того, всі, хто знаходиться всередині будинку на колесах, під час грози не повинні торкатися ні до яких металевих деталей, які стикаються з металевими деталями кузова автобудинку. Особливо з тими, які направляються до даху кемпера. Саме ж безпечне місце в кемпері - це кабіна водія.

Що робити під час грози велосипедистам і мотоциклістам?

Для мотоциклістів і велосипедистів є тільки одна рекомендація (в тому числі вона стосується і пішоходів): уникайте відкритих ділянок і близькості до високих об'єктів (дерев, щогл, антен мобільного зв'язку, телевізійних вишок, рекламних конструкцій і т. п.). Якщо ви рухаєтеся на велосипеді, мотоциклі або йдете пішки і вас несподівано застала гроза, постарайтеся знайти притулок. Наприклад, під мостом. Також під час грози тримайтеся подалі від автомобілів, припаркованих на відкритій місцевості. Ні в якому разі не тримайте в грозу велосипед або мотоцикл, якщо стоїте на відкритому просторі. Якщо блискавка потрапить в велосипед або мотоцикл, який ви тримаєте, ви також постраждаєте.

Підсумок

Пам'ятайте, що під час грози найчастіше страждають мотоциклісти, велосипедисти і пішоходи. Так що найбільш захищені від блискавок ті, хто знаходиться всередині автомобіля, який при потраплянні блискавки перенаправить розряд електрики в землю, як це робить клітка Фарадея.

Тому для велосипедистів, мотоциклістів і пішоходів блискавка становить величезну небезпеку. Ось чому, якщо ви рухаєтеся за кермом велосипеда, мотоцикла або йдете пішки, ви повинні якомога швидше знайти укриття від грози. Тільки ні в якому разі не ховайтеся від грози під деревом. Пам'ятайте, що блискавка б'є в першу чергу в найвищий об'єкт. Природно, влучення блискавки в дерево не рідкісне явище.