Як виростити манго з кісточки

Як виростити манго з кісточки

Така тропічна рослина, як манго має дуже смачні і соковиті плоди, в яких міститься велика кількість корисних речовин і вітамінів. Але чи підходить манго для вирощування в кімнатних умовах, і як за ним правильно доглядати?

Це вічнозелене деревце рекомендується вирощувати з паростків, які цілком можливо купити в спеціальному розпліднику. Посаджений паросток приживається порівняно добре, і він не вимагає до себе пильної уваги під час росту. А ще з нього точно не виросте дика рослина. Але можна виростити манго і зі звичайної кісточки, яку слід взяти від стиглого плода. Проростити її цілком реально, просто потрібно буде дотримуватися певних правил.

Вирощування манго в кімнатних умовах

Кісточку слід садити практично відразу ж після того, як вона буде вилучена з плоду. Манго при цьому обов'язково треба вибирати стигле. Перевірити чи підходить плід за ступенем зрілості дуже легко. Так, у відповідного манго кісточку можна відокремити від м'якоті дуже легко. Спочатку ретельно помийте її, а потім видаліть м'якоть, що залишилася, скориставшись для цього гострим ножем. Після цього підготовлену кісточку акуратно розколюють, тим самим прискорюючи процес проростання:

У тому випадку, якщо кісточка розколюється без проблем, у неї слід прибрати шкаралупу, діставши при цьому акуратно внутрішню частину, дуже схожу на квасолину. Після цього її слід обробити фунгіцидами - засобами, які можуть протистояти розвитку грибка і шкідливих спор. У тому випадку, якщо всередині буде не один, а кілька зародків, то необхідно вибрати з них всього один самий зелений і рівний, так як його шанси на проростання більші, ніж у інших.
У тому випадку, якщо розколоти шкаралупу дуже важко, то не треба прикладати зусилля, а то можна пошкодити внутрішню частину. Кісточку манго слід покласти в ємність, яка обов'язково повинна бути прозорою і влити в неї воду кімнатної температури. Для кісточки слід вибрати саме освітлене місце на підвіконні. Так, вона повинна пролежати протягом декількох тижнів. Але при цьому потрібно не забувати, кожні пару днів міняти воду, а то вона закисне.

Потім треба вибрати відповідний горщик. У зв'язку з тим, що дерево манго в природі може досягати у висоту 10-45 метрів, то ємність для посадки відразу слід брати досить велику. В цьому випадку пересаджувати рослину, а значить, і травмувати кореневу систему, ви будете менше. В обов'язковому порядку на дні ємності зробіть хороший дренаж, для цього скористайтеся спеціальними гранулами або маленьким щебенем. Дренажний шар здатний запобігти застою рідини в грунті, а значить і появі гнилі на коренях. Для посадки можна використовувати універсальну грунт, але слід врахувати, що він повинен бути нейтральної кислотності.

Для того щоб виміряти кислотність грунту, можна скористатися спеціально призначеним для цього пристроєм, який називають вимірювач рН грунту або РН-метр. Його можна замінити і індикаторами одноразового використання, виготовленими з паперу. Вони змінюють свій відтінок кольору після контакту з кислим грунтом (це відбувається протягом 1-15 хвилин, і час повністю залежить від виробника індикатора).

Посадити можна двома способами:

  1.     розташувавши боком - в тому випадку, якщо ви точно не знаєте де нижня, а де верхня частина;
  2.     розташувавши горизонтально - якщо вже є маленький паросток.

Присипати грунтом кісточку повністю не слід, її четверта частина повинна підніматися над поверхнею. Після посадки гарненько пролийте грунт, і якщо він досить сильно осяде, вам треба буде його трохи досипати до необхідного рівня.

Для створення максимально сприятливих умов для проростання, необхідно ємність закрити зверху склом, прозорою плівкою або ½ частиною пляшки з пластика. Не забувайте провітрювати манго, для цього 1 раз в 2 або 3 доби трохи піднімайте краї укриття. Цим вам вдасться уникнути загнивання кісточки.

Для розміщення горщика відмінно підходить підвіконня вікна південної орієнтації, так як рослині потрібно максимально велику кількість світла. Через 2-3 тижні, як правило, з'являється паросток, і манго починає рости. Після цього потрібно прибрати укриття з ємності.

Особливості догляду

У тому випадку, якщо манго ви посадили в не дуже великий горщик, то поспішати пересаджувати його не слід. Дану процедуру рекомендується проводити тільки після того, як рослина стане зміцнілою і трошки виросте. Пересадку в постійний горщик слід проводити для рослини, що досягла однорічного віку. Не потрібно пересаджувати рослину дуже часто, так як манго вкрай негативно реагує на дану процедуру, і в результаті воно може скинути все листя або й зовсім загинути.

Для того щоб рослина нормально росла й розвивалася, їй необхідні умови максимально наближені до природних. Воно негативно реагує на пересушування грунту, а також на низьку вологість повітря. У зв'язку з цим, йому потрібно забезпечити систематичний полив, а ще треба, щоб в кімнаті була постійно висока вологість повітря (близько 70-80 відсотків). Зволожувати листя з обприскувача занадто часто не варто, так як це може спровокувати появу цвілі і грибків. А вони, стрімко розвиваючись, можуть навіть погубити манго.

Добривом для манго, яке було вирощено з саджанця або з кісточки в кімнатних умовах, може стати біогумус і суміші, що містять азот, які використовуються при вирощуванні цитрусових, а також хурми. У тому випадку, якщо манго у вас росте у відкритому грунті, йому в пристовбурні кола пару раз на рік слід вносити органічні добрива як підгодівлю.

Рослина потребує хорошого сонячного освітлення. У зв'язку з цим, для його розміщення вибирають найсвітліше підвіконня. У зимовий період рекомендовано додаткове світло, яке можна забезпечити люмінесцентними лампами.

Це деревце цілком нормально переносить процедуру обрізання, тому сформувати крону можна так, як вам захочеться. У тому випадку, якщо манго буде рости постійно в кімнаті, і висаджувати у відкритий грунт ви його не збираєтеся, йому обов'язково знадобляться систематичні обрізки. Коли воно доросте до метрової висоти, необхідно почати прищіпку верхніх пар листя.