Автополив для кімнатних рослин своїми руками

Автополив для кімнатних рослин своїми руками

Найбільш надійний спосіб зберегти домашні рослини, поки господарі у від'їзді - доручити відповідальній людині їх поливати. Але є й інші методики виходу з цієї ситуації: зберегти вологу, отриману з останнім поливом (цей спосіб може працювати максимум протягом 2 тижнів і практично не вимагає фінансових витрат) або обладнати систему автоматичного поливу. Способів створення систем автополиву, незамінних в разі тривалої відсутності господарів, існує безліч. Вони можуть бути як бюджетними, так і досить дорогими.

Гнотовий полив

Це відомий спосіб - підключення до системи поливу за допомогою імпровізованих гнітів, зроблених з будь-яких шнурків, мотузок і т.д. Для цього беруть гніт (шнур з тканини) один кінець поміщають всередині горщика кругами на дно (перед пересадкою рослини), а другий в посудину (горщик) з водою. Горщик з рослиною ставлять зверху на посудину з водою, гніт вбирає воду і волога піднімається вгору на дно горщика. Даний метод добре підходить для поливу фіалок (сенполій) в тому числі і на постійній основі.

Щоб не пересаджувати рослини перед відпусткою: шнур кладуть зверху горщика і присипають зверху грунтовою сумішшю, а інший кінець в посудину з водою (відро, таз), який ставлять вище горщика з рослиною.

ПРИКЛАД: Горщик на підлозі, а відро на табуреті. Залежно від розміру і виду рослини кількість гнітів може варіювати від одного до 5-7.

Колба за типом AQUA GLOBES

Оригінальні поливалки придумали вітчизняні виробники - різнокольорові колбочки, які наповнюють водою, вставляють в тонку ніжку і встромляють в грунт. У міру висихання землі в горщику в ніжку проникає кисень, виштовхуючи з колби рівно стільки води, скільки потрібно квітці. Ідеально підходить для поливу домашніх рослин, а також тепличних, садових і ін.

У цього способу є свої переваги:

  • практичність і оригінальність рішення;
  • додаткова прикраса інтер'єру;
  • ніяких ниток, крапельниць, складних конструкцій - все красиво і просто.

Пластикова пляшка

Крапельний полив з пластикових пляшок добре відомий багатьом квітникарям, його успішно застосовують для кімнатних рослин. На наш погляд зробити крапельний полив з пластикової пляшки своїми руками не складно.
Найпоширеніший варіант системи: на кришці від пляшки і на її дні за допомогою розпеченого цвяха роблять отвір, пляшку закріплюють дном вгору над горщиком. Після установки потрібно виміряти, скільки пішло рідини з пляшки за 24, 72 і 144 (6 діб) і 288 (12 діб) години і наскільки промочився субстрат. Залежно від отриманого результату змінюють розмір отвору на кришці і/або обсяг пляшки.

Система крапельного поливу з пластикових пляшок проста і дешева, тому з нею легко експериментувати і впроваджувати, в тому числі в саду, теплиці або городі.

Капілярні мати

У квіткових магазинах продають килимки, виготовлені з гігроскопічних матеріалів - т.зв. капілярні мати. Це спеціальне покриття з гігроскопічного матеріалу розміщують в будь-якому зручному рівному місці, а під нього стелять садову плівку. Край капілярного мату або надрізану його смугу змочують водою і опускають в ємність з рідиною. Іноді капілярні мати продаються в комплекті з 2-ма піддонами: у зовнішній піддон наливається вода, в нього вставляється внутрішній піддон з отворами і вистилається килимок. Виробники цього винаходу гарантують полив квітів протягом двох тижнів, причому без підгнивання коренів.

Порада: Для використання в домашніх умовах не купуйте капілярний геотекстиль, його виробляють з вторсировини.

Крапельниці

Ще один не дуже витратний спосіб автоматичного поливу можна влаштувати за допомогою медичних крапельниць і великої пластикової бутилки для води (5-6 л) або пакета:

  1. Купіть в аптеці крапельниці з розрахунку одну на кожну квітку.
  2. Зніміть наконечники і перевірте кожну на цілісність (продуйте).
  3. Скріпіть разом кінці крапельниць, не перетискаючи трубки, і чим-небудь утяжеліть конструкцію. Наконечники повинні лежати на дні банки і не спливати.
  4. Банку поставте на піднесеність, а квіти - внизу. Скріплені наконечники опустіть в банку, а кінці крапельниць - в горщики.
  5. Відкрийте регулятор на крапельницях і тут же їх прикрийте регулятором, встановивши повільне крапельне надходження води.

Використовувати гідрогель

Гідрогель - це полімер, здатний вбирати воду в дуже великих кількостях, а потім повільно віддавати її рослинам. Він продається в гранулах. Полімер буває м'який, безбарвний; він швидко вбирає воду, призначений для додавання в грунт. Кімнатні рослини, посаджені в субстрат з гідрогелем, поливають рідко. Досить добре полити квіти перед відпусткою, і можна тиждень, а то й два, не турбуватися. Рослини і не зігниють, і не засохнуть.
Мінус: рослини повинні бути посаджені заздалегідь в такий грунт. Можна використовувати і декоративний китайський гідрогель у вигляді кольорових кульок. Попередньо намочити гранули на 6-8 годин. Коли разбухнуть - насипати в горщики поверх субстрату і прикрити зверху мохом. Кульки поступово будуть віддавати вологу в грунт. Якщо у рослин коренева система не поверхнева, то можна перемішати верхній шар грунту з кульками гідрогелю.

 

Сподіваємося, що тепер полив кімнатних квітів під час відпустки перестане бути проблемою так, як ви вже знаєте як поливати кімнатні рослини в разі тривалої відсутності. А системи крапельного і автоматичного поливу кімнатних рослин послужать добру службу і збережуть красу домашніх квітів.